Gizem Peşinde Olanların Mutlaka Görmesi Gereken  7 Tuhaf Yer

Gizem Peşinde Olanların Mutlaka Görmesi Gereken 7 Tuhaf Yer

1. The Banff Springs Hotel, Kanada

Stanley Kubrick’in Shining filminden hatırlayabileceğiniz Banff Springs Hotel hayalet ve gizem dolu hikayelerle anılıyor.

Yerli halkın söylediğine göre bir zamanlar 873 numaralı odada bir aile öldürülmüş ve arada bir eski hizmetkarın hayaleti dolaşıyormuş.

Gizem sizin için çekiciyse, Jasper ve Banff kayak bölgelerine yakın, Kanada kayalıklarının arasına gizlenmiş bu oteli görmek riskli olduğu kadar eğlenceli olabilir.

 

 

2. Transylvania, Romanya

Sylvan dağ etekleri sis kaplı dağları, kilise çanlarının yankısı ve Ortaçağ’dan kalma taş kuleleri ile Romanya’nın kalbinde yer alan sevimli bir bölge. 

Oradaki bir yere ise biraz çekinilerek bakılıyor; Bran Şatosu. 

Ormanın içinden yükselen kuleleri, Gothic yapısı ile burası yüzyıllardır bir en gizemli isimlerle anılıyor; Kazıklı Voyvoda, kana dökmeye meraklı Eflak kralı ve tabii ki Kont Drakula.

 

 

3. Crooked Forest, Polanya

Polonya’nın telaffuzu zor şehri Szczecin’in güneyinde bulunan bu yamuk orman, batıda da Almanya sınırına dayanıyor. 400 kadar çam ağacından oluşan bu küçük ormanın ağaçları neredeyse 90 derece yamuk.

 

 

4. Bhangarh Fort, Hindistan

Aravali Tepelerince uzanan, Rajasthani güneşiyle aydınlanan Bhangarh Fort, lanetli bir prenses ve onu elinde tuttuğu düşünülen büyücü Sinhai ile anılıyor.

Sinhai’nin ona sihirli bir iksir içirerek kendine aşık edip onu tuzağa düşürdüğüne inanılıyor.

Neyse ki büyücünün ölmesiyle planı suya düşmüş ancak ölmeden önce tüm Bhangarh halkına büyü yapmış olabileceği ise hala konuşuluyor. Bugün hala  Bhangarh Fort kimsenin karanlıkta bulunmak istemediği bir yer olarak gizemini hala koruyor.

 

 

5. The Skirrid Mountain Inn, Galler

Galler’in az bilinen güney dağlık bölgelerinden biri olan Brecon Beacons Doğal Parkı’nın doğusunda, yosun kaplı taşlarla dolu bir bölge.

Galler’de uzun yıllardır burası hakkında birçok hikaye anlatılıyor. Bazıları IV.Henry’e karşı koyan Galler kahramanı Owain Glyndŵr’dan bahsediyor, bazıları ise bir çok kişiyi asılmaya gönderen hakim George Jeffreys’ten. Çatı kirişinde hala sallanan bir kemendin olduğu ise bir gerçek.

 

 

6. The Tower of London, İngiltere

Londra’nın bu eski kalesinin kuzey yakasında Tudors'tan Elizabethlere her yönetim döneminde kralların kesilmesinden, devlet düşmanlarının hapsedilmesine her türlü karanlık ve gölgeli eylem yaşanmıştır. Ama hiçbiri 1530’da VII. Henry’nin emri üzerine öldürülen Kraliçe Anne Boleyn’in başsız bedeninin öldürüldüğü yerde tekrar ortaya çıkması kadar korkutucu değil.

 

 

7. Eternal Flame Falls, ABD

Chestnut Ridge Park'ı çaprazındaki dolambaçlı yürüyüş parkurlarına dalarsanız Shale Creek'in gizli harikasını keşfedebilirsiniz.

 

 

Eternal Flame Şelalesi olarak bilinen bu yer neden mi bu kadar gizemli? Çünkü dünyanın doğal iki elementini bir noktada birleştirmeyi başarıyor.

Kesikli granit kaya katmanlarının üzerinden aşağı doğru kayan görkemli şelale ve şelalenin arkasında titreyen alev.

Suyun içine karışıp asla sönmeyen bu alevi bilim adamları yeraltından sızan doğalgazdan kaynaklı olduğunu savunuyor.

Müge Ersan

.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Post VANCOUVER

VANCOUVER

Post Toskana'da Romantik Adımlar

Post PANAMA

PANAMA

Post PATAGONYA

PATAGONYA